Wyrażenie „Feng Shui” w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiatr i wodę. W odniesieniu do architektury wnętrz Feng Shui to zasady definiujące sposób kształtowania otoczenia tak, aby było zgodne z naturą. Często możemy spotkać się z określeniem, że w przestrzeni urządzonej zgodnie z Feng Shui jest dobry przepływ energii. Sztuka ta pochodzi z Chin, gdzie początkowo dotyczyła nie tylko aranżacji wnętrz, ale całych planów miast i wsi. Dziedzina ta tyczyła się także wpływu kształtu na przestrzeń z nim sąsiadującą.
Mieszkanie zaprojektowane według zasad Feng Shui powinno przede wszystkim odzwierciedlać stan wewnętrzny jego właściciela. Niektórzy znawcy tej wyjątkowej sztuki dopatrują się ogromnej analogii między mieszkaniem a życiem jego gospodarza. Przykładowo, jeżeli czujemy, że nasza sypialnia jest zbyt mała, być może w naszym życiu jest coś, co nas ogranicza i nam to przeszkadza. Jeżeli zdarzyło Ci się zrobić generalny porządek po zakończeniu większego zlecenia w pracy lub rozwiązaniu prywatnego konfliktu, oznacza to, iż jest w tym ziarno prawdy. Większość osób potwierdza, że w sypialni urządzonej wedle tych zasad, ich wypoczynek jest o wiele bardziej efektywny.
Ogromny wpływ na to, czy nasze mieszkanie będzie zaaranżowane zgodnie z zasadami Feng Shui, ma ułożenie mebli. Wedle tychże zasad przedpokój powinien być urządzony w taki sposób, aby umożliwiał widoczność centrum mieszkania lub chociażby szybkie przemieszczenie się w jego kierunku. Jeżeli projektujemy mieszkanie „od zera” to nie powinniśmy zwiększać sypialni lub salonu kosztem przedpokoju. Korytarz można porównać do ludzkiego przełyku, jeżeli będzie on funkcjonował nieprawidłowo, odczujemy ogromny dyskomfort. Jeśli mamy małe mieszkanie i potrzebne są nam w przedpokoju duże szafy, powinniśmy umieścić je pod ścianami, aby nie blokowały przepływu energii.
Większość osób najwięcej czasu spędza w swojej sypialni. Zasady Feng Shui określają sypialnie jako miejsce, które powinno być jak najbardziej przytulne. Powinniśmy zatem zadbać o dużą ilość poduszek i tkanin o ciepłych barwach. Połóżmy na podłodze miękką wykładzinę, a łóżko przykryjmy delikatną w dotyku narzutą. Ustawienie łóżka najlepiej sprawdzi się przy ścianie. Współcześni architekci często proponują umieszczenie łóżka na środku pokoju. W filozofii Feng Shui jest to tak zwane „dryfujące łoże”, które z pewnością nie będzie źródłem komfortu i bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest także oświetlenie, które nie powinno być zbyt intensywne. Sklepy oferują obecnie całą masę pięknych lamp o wyjątkowych abażurach lub mlecznych kloszach. Jeśli chodzi o szafy lub półki, wybierzmy te zamknięte. Otwarte przestrzenie, poprzez które widzimy nagromadzone przedmioty, niepotrzebnie wprowadzą chaos i zaburzają harmonię pomieszczenia. Sypialnia nie jest najlepszym miejscem na postawienie starych mebli czy antyków. Znawcy Feng Shui podkreślają, że przedmioty bardzo długo „trzymają” w sobie energię poprzednich właścicieli. Używane meble mogą zatem sprawić, że nasza intymność zostanie zaburzona.
No Comments, Be The First!