4 rzeczy, o których musisz pamiętać planując przeprowadzkę do Anglii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego na Wyspach Brytyjskich pod koniec ubiegłego roku było ponad 900 tysięcy Polaków. Przeprowadzka do Anglii może być spowodowana kilkoma czynnikami. Jeżeli chcesz zmienić środowisko i zobaczyć jak żyje się w innym kraju lub po prostu chciałbyś zarobić nieco więcej pieniędzy, to jest to doskonała opcja. Jak zatem zorganizować przeprowadzkę z Polski do Anglii i o czym warto pamiętać?

Zanim wyjedziesz…

Jeżeli planujesz przeprowadzkę do Anglii, to koniecznie najpierw musisz poznać język. Bez tego ani rusz. Pomoże Ci to znaleźć pracę, a także po prostu swobodnie komunikować się w codziennym życiu. Metod nauki języka angielskiego jest mnóstwo i każdy znajdzie taką, która jemu najbardziej odpowiada.

Pamiętaj, żeby przed przeprowadzką do Anglii zrezygnować ze wszystkich usług, z których korzystasz w Polsce. Telefon, internet, telewizja… Niestety, musisz pomyśleć o wszystkim. Kiedy załatwisz już wszystkie podobne sprawy, droga do wyjazdu stanie przed Tobą otworem.

Przeprowadzka do Anglii, czyli masa formalności?

Przed tobą poszukiwania mieszkania. W internecie jest mnóstwo portali, które mogą ci w tym pomóc. Możesz również udać się do specjalnej agencji, która będzie pośredniczyć w wyborze lokum. Będziesz musiał przedstawić tam dokumenty, które potwierdzą twoją wypłacalność. Przygotuj się więc na to. Weź pod uwagę również kaucję, która zapewne zostanie pobrana przy podpisywaniu umowy. Warto więc mieć przygotowane nieco więcej pieniędzy. Poza tym przygotuj się na konieczność podpisania kontraktów z dostawcami energii, gazu oraz wody. W Wielkiej Brytanii jest bardzo dużo dostawców tego typu usług, więc warto wcześniej porównać sobie ceny i obliczyć ile byśmy płacili konkretnej firmie.

Najważniejszym dokumentem w Wielkiej Brytanii jest National Insurance Number, czyli tak zwany NIN. Bez niego żaden pracodawca nie może cię zatrudnić. Aby ubiegać się o ten dokument, będziesz musiał okazać dowód osobisty lub paszport, akt małżeństwa (jeżeli zostało zawarte z obywatelem Anglii) oraz proof letter. To ostatnie to potwierdzenie nowego adresu, pod którym obecnie będziesz mieszkać. Na wyrobienie NINu czeka się kilka tygodni, więc koniecznie weź to pod uwagę. Jeżeli nadal nie wiesz jakie dokumenty przygotować przed wyjazdem, to koniecznie pamiętaj o dowodzie osobistym, paszporcie, świadectwie urodzenia, prawie jazdy, karcie EKUZ oraz zaświadczeniu o niekaralności. Jest ono bardzo istotne przy szukaniu pracy, ponieważ pracodawcy często tego wymagają. Pamiętaj, żeby zaświadczenie o niekaralności oraz akt urodzenia zostały przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Pomoże ci to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Kiedy już będziesz miał wyrobiony dokument NIN, możesz śmiało szukać pracy. Pomoże ci w tym Job Centre, czyli brytyjski odpowiednik naszego urzędu pracy. To również tam złożysz wniosek o przyznanie ci NIN. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie dogadać się z urzędnikiem, to jest możliwość rozmowy z osobą, która zna język polski. Jest to duże ułatwienie. Przygotuj się, że jeżeli będziesz pracował fizycznie, to najprawdopodobniej otrzymywać będziesz tygodniówkę. W przypadku innych profesji zazwyczaj jest to co miesięczna wypłata.

Codzienne życie w Anglii

Kiedy już uda ci się uporać ze wszystkimi formalnościami, to zderzysz się z codziennym, typowym życiem. Jeżeli chcesz poruszać się po Anglii samochodem, to pamiętaj o złożeniu wniosku o brytyjskie prawo jazdy. Nie jest to niezbędne, ponieważ bez problemu możesz jeździć z polskim dokumentem, ale brytyjskie prawo jazdy bardzo ci pomoże. Dzięki niemu będziesz miał możliwość m.in. wzięcia dodatkowego kredytu.

Jeżeli przeprowadzasz się do Anglii z dziećmi, to nie zapomnij o zapisaniu ich do brytyjskiej szkoły. W tym celu udaj się do Education Service.

Pamiętaj również o countiltax, czyli podatku lokalnym. Twoim obowiązkiem jest zapłacenie odpowiedniej kwoty. Zrobisz to po zarejestrowaniu się w siedzibie władz lokalnych w twoim rejonie. Słowo „podatek” kojarzy nam się jednoznacznie źle, ale tutaj niesie za sobą pewne korzyści. Dzięki countiltax będziesz cieszył się m.in. tańszym miejscem parkingowym.

Będziesz również musiał wykupić TV Licence, czyli nasz odpowiednik abonamentu telewizyjnego. Jeżeli w twoim mieszkaniu będzie znajdował się telewizor, to jest to obowiązkowe, a niezapłacenie tego sprawi, że i tak zapłacisz, ale zdecydowanie większe kary.

Operacja: Przeprowadzka do Anglii

Jeżeli za to jeszcze nie wiesz jak poradzić sobie z samym procesem przeniesienia swoich rzeczy do Anglii, to nic nie szkodzi. Zawsze możesz wejść na stronę max-przeprowadzki.pl i wszystko sprawdzić. Przeprowadzka do Anglii nie jest straszna i każdy sobie z nią bez problemu może poradzić. Odwagi!

No Comments, Be The First!