Urządzając własny dom lub mieszkanie, największą wagę przykłada się oczywiście do wyboru mebli, bo to one zdecydują o jego wyglądzie, przytulności i ogólnym stylu. Obecnie, jeśli chodzi o meble, oferta rynkowa jest niezwykle szeroka. Wybierać można spośród mebli tradycyjnych, ale także tych bardzo nowoczesnych. Czym się one charakteryzują?
Meble tradycyjne
Pasują one zarówno do kuchni, sypialni, jak i do salonu. Nadają pomieszczeniom przytulności i elegancji. Można wśród nich wyróżnić przede wszystkim witryny, komody i kredensy. Wykonuje się je zazwyczaj z litego drewna, a ich linie podkreślają szlachetny charakter materiału z jakiego zostały wykonane (np. sosna, dąb, jesion). Tylko niektóre ich elementy zrobione są ze szkła lub metalu. Takie klasyczne meble są często masywne, stabilne i bardzo trwałe – dzięki czemu mogą przetrwać w domu wiele lat. Czym jeszcze charakteryzują się meble tradycyjne? Nie mają one żadnych nowoczesnych dekoracji, są symetryczne i posiadają wyważone proporcje. Bardzo często ich fronty oraz cokoły są frezowane, posiadają kunsztowne detale lub profilowane płyciny. Tego rodzaju meble są wykonane z surowego drewna i lakierowane – raczej nie maluje się ich kolorowymi farbami (jedynym wyjątkiem jest tutaj biel). Najlepiej meble tradycyjne wyglądają w pokoju dziennym. Ustawić w nim można:
– witrynę z przeszkleniami (za którymi ustawia się np. porcelanę),
– kredens: z szufladami, dużą szafką czy przeszkloną półką,
– szafkę na TV (w tak urządzonym salonie telewizor raczej nie powinien wisieć na ścianie),
– niską ławę,
– stół – najlepiej masywny, z rzeźbionymi nogami,
– drewniane, tapicerowane krzesła.
Do tego rodzaju mebli tradycyjnych najlepiej pasują ściany bardzo ciemne lub bardzo jasne – lepiej ograniczyć kolory jaskrawe.
Meble nowoczesne
Styl nowoczesny charakteryzuje się tym, że stawia na prostotę. Nie spotka się w nim wielu dekoracji czy ornamentów, meble posiadają wiele linii prostych, a ich kształty opierają się na mało skomplikowanych figurach geometrycznych. Tak jak meble tradycyjne kojarzą się z kolorystyką ciepłą (związaną z barwami drzewa), tak w meblach nowoczesnych królują kolory: biały, czarny i różne odcienie szarości. Z racji tego, że stawia się tu na minimalizm, zamiast masywnych konstrukcji i meblościanek, pojawiają się tzw. meble systemowe (nie przytłaczające ścian). Są to teraz pojedyncze, ale pasujące do siebie elementy, które rozstawia się pomieszczeniu wedle własnego pomysłu. W ultranowoczesnych stylizacjach łączy się meble, które pierwotnie do siebie nie pasowały i nie występowały w zestawach. Nowoczesne meble bardzo często robi się w oparciu o strukturę metalową: chromową, niklową, a nawet stal nierdzewną, co sprawia, że są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się one również gładkimi, lśniącymi frontami – ładnie odbijającymi światło. Zdarzają się także elementy z podświetleniami LED, które jeszcze bardziej unowocześniają całą aranżację. Widać więc wyraźne, że dwa opisywane rodzaje mebli znacznie się od siebie różnią, ale jedne i drugie posiadają inne, wyjątkowe zalety. Dlatego ich wybór zależy jedynie od indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników.
Więcej porad znajdziesz na albmart.pl
No Comments, Be The First!