Krzesło

Oryginalność krzesła wynika przede wszystkim z jego ogromnej gamy możliwych zastosowań. Powszechnie bowiem wiadomo, że jest ono nie tylko meblem codziennego użytku, ale również inspiracją dla wielu artystów. Słowo „krzesło” stało się popularne w Europie w XIX wieku w wyniku fascynacji kulturą francuską. Definicja krzesła określa je następująco: jest to jednoosobowy mebel, którego podstawową funkcją jest umożliwienie siedzenia. Pierwsze krzesła były wykonywane z kamienia i prawdopodobnie pochodzą z terenów w okolicy Morza Śródziemnomorskiego.

Krzesło jest jednym z najbardziej podstawowych przedmiotów znajdujących się w każdym mieszkaniu. Prawdopodobnie właśnie przez jego powszechność, często zapominamy o jego wyjątkowej formie. Można pokusić się o stwierdzenie, że krzesło jest meblem, który znajduje się w centralnym punkcie życia codziennego każdego człowieka. Używamy go podczas jedzenia, w pracy, do odpoczynku, a także podczas spotkań towarzyskich.

Forma tego nietuzinkowego przedmiotu często jest wykorzystywana jako atrybut władzy. Najprostszym skojarzeniem jest oczywiście tron. Współcześnie jego kształt, faktura oraz wielkość projektowane są w sposób, który ma uwypuklić pozycję społeczną jego właściciela. Idealnym przykładem są fotele dyrektorów, które zazwyczaj są nieco większe od pozostałych krzeseł w biurze. Miejsce, w którym postawimy krzesło, znacząco wpływa na to, w jaki sposób będziemy odbierać daną osobę. Jeżeli jedna osoba z grupy usiądzie na podwyższonym krześle, z pewnością będą to odczuwali wszyscy uczestnicy spotkania.

Krzesło bardzo ściśle wiąże się z czekaniem. Wyobraźmy sobie poczekalnie bez krzeseł. Zmieniłoby to diametralnie nasze nastawienie do danej sytuacji oraz otaczających nas osób. Z pewnością nie byłaby to przyjemna sytuacja. Wygodne krzesło w miejscu, w którym jesteśmy pierwszy raz, zapewni nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Umożliwi nam odpoczynek, ale także wyznaczy pewną strefę, która należy tylko do nas. Sposób, w jaki zostanie zaprojektowane krzesło, znacząco wpłynie na przebieg dnia każdego z nas. Poranna kawa wypita w wygodnym fotelu będzie wydawała nam się o niebo smaczniejsza od tej, którą wypijemy w biegu lub tramwaju.

Krzesło może być przedmiotem, który istotnie wpływa na przebieg relacji międzyludzkich. Gdy zapraszamy znajomych do swojego mieszkania, zależy nam, aby było nam wygodnie. Jeżeli spodziewamy się oficjalnej rozmowy, nie zaproponujemy rozmówcy niewygodnego taboretu, bo wpłynie to negatywnie na przebieg naszej konwersacji.

Przez swoje różnorakie funkcje, krzesło jest inspiracją dla wielu artystów. Dobrym przykładem jest nagminne wykorzystywanie krzesła przez Tadeusza Kantora, który nazywał je „artykułem prawdy”. Jego rzeźbę krzesła możemy od 2011 roku podziwiać w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej we Wrocławiu. Bardzo znaną realizacją odwołującą się do znaczeń związanych z obrazem, językiem, a także światem materialnym przedmiotów jest praca konceptualna autorstwa Josepha Kosutha. Umieścił on w galerii instalację, która składała się z trzech elementów: krzesła, jego fotografii oraz kartki papieru, na której była napisana definicja tegoż mebla.

No Comments, Be The First!