Zastanawiasz się, czy Twoje piękne, ale wymagające renowacji meble z drewna mają szansę na druga młodość? Oczywiście! Nie ma nic piękniejszego niż naturalne drewno. Nawet w najnowocześniejszych stylizacjach się je wykorzystuje.
Można też na tym sporo zyskać. W jaki sposób? Wystarczy się rozejrzeć – można często odkupić od kogoś wartościowy, drewniany i naprawdę piękny mebel po bardzo niskiej cenie. Wymaga on wprawdzie nieco pracy przy renowacji, ale jeśli ktoś tylko lubi takie „robótki” – może samodzielnie stworzyć arcydzieło, które będzie ozdoba jego domu.
Wstępnym działaniem przy renowacji mebla będzie zawsze jego oczyszczenie z kurzu i tłuszczu. Tłuszczu pozbywamy się za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Wtedy będzie nam też łatwiej ocenić, czy mebel nadaje się do dalszej renowacji, albo w ogóle jaką metodą się za nią zabrać. Możemy bowiem czyścić meble w sposób:
-
Chemiczny;
-
Mechaniczny.
Jeśli problemem jest złuszczająca się farba, to pod żadnym pozorem nie można próbować jej zamalowywać. Należy najpierw bardzo dokładnie oczyścić mebel ze starej farby (lub lakieru). Najlepiej wtedy przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki centymetr po centymetrze usuwać złuszczającą się farbę (lakier). To bardzo pracochłonne zadanie. Należy używać papieru ściernego o coraz gradacji. Zaczynając od 40, poprzez 80 do 150, a nawet 200. Można skorzystać ze szlifierki, w wtedy praca będzie dużo łatwiejsza.
Po wyczyszczeniu należy warstwę drewna odtłuścić. Tylko w tym wypadku nowo nałożona farba lub lakier będzie się dobrze trzymał/a powierzchni. Trzeba także dokładnie usunąć pył, który powstał przy używaniu szlifierki. Jeśli mebel ma jakieś ubytki należy je zaraz po oczyszczeniu mebla uzupełnić. Najlepsza jest szpachlówka akrylowa. Po zakończeniu prac, warto wymagające tego miejsca jeszcze raz wyszlifować.
Jeśli ktoś nie ma czasu na tak pracochłonne zadanie, może przyspieszyć sobie nieco prace i posłużyć się łatwo dostępnymi na rynku preparatami chemicznymi. Jak ich się używa? Wystarczy wysmarować nimi powierzchnię mebla i po odczekanym okresie czasu, a następnie za pomocą szpachelki lub szczotki (wystarczająco twardej) usunąć starą farbę.
Kolejny krok to oczywiście ponowne pomalowanie mebla. Wybór jest ogromny, możemy sięgnąć po farbę (dowolnego koloru) lub lakier. Dzisiejsze farby i lakiery nie tylko nadają drewnu połysk i je chronią przed zniszczeniem. Ta ochrona jest naprawdę solidna. Farby zawierają specjalne filtry UV, które sprawiają, że kolor nie będzie blaknąć. Farba powinna również chronić prze atakującymi drewno grzybami oraz ewentualną wilgocią. Warto także – choć tu należy pilnować się przestróg producenta farby – powtórzyć malowanie.
Takie odnawianie mebla może być specyficznym hobby. Jeśli więc znajdziemy gdzieś wśród staroci wyprzedawanych przez sąsiada piękne, rzeźbione krzesło. Jego dokładne wyczyszczenie, tak by nie uszkodzić kształtu delikatnych rzeźbień nie będzie łatwe, jednak z pewnością warto podjąć się tego zadania. Zyska się piękny mebel stanowiący ozdobę.
No Comments, Be The First!