Najnowsze trendy w meblarstwie

Zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego nowego mieszkania, albo myślisz nad całkowitym odnowieniem jego wnętrza? Masz dość starych mebli? Marzy Ci się nowoczesne wnętrze? Dowiedz się jakie panują obecnie trendy w meblarstwie.

Jednym z nich jest tak zwane DIY. To skrót od “Do It Yourself”. Bez obaw! Nie chodzi tu o to, by samemu meble wykonać. A jedynie o to, by klient miał możliwość wpływu na ostateczny wygląd mebla. Polecane są więc meble wykonywane na zamówienie lub po prostu dopasowane do stylu ich właściciela. Nie tyle liczy się konkretna epoka, do której będą nawiązywały, a to, by stanowiły spójną całość wraz z innymi elementami wystroju wnętrza. Oraz – by domownicy czyli się w tym wnętrzu swobodnie. Dlatego też jedni mogą wybrać styl modernistyczny, inni – tradycyjny. Jedni wybiorą elementy z tworzyw sztucznych, inni będą bazować na naturalnym drewnie i innych tradycyjnych materiałach.

Trzeba jednak przyznać, że zwiększa się tendencja do naturalnych materiałów. Wykorzystuje się w wystroju wnętrz nie tylko naturalnie wyglądające drewno, ale także stal, kamień czy beton. Te surowe materiały z pewnością nie każdemu przypadną do gustu, ale czasem wystarczy jedynie drobny element, by w ten sposób unowocześnić styl wnętrza, a równocześnie nie rezygnować z własnych upodobań.

Modne jest również nawiązanie do tradycyjnych domów sprzed lat, a równocześnie – inne spojrzenie na tradycyjne elementy ozdoby domu. Przykładem może być koronka. Niekoniecznie biała, może zdobić nie tylko obrus czy firankę. Wręcz przeciwnie. Koronkowy i kolorowy wzór może być motywem ozdobnym bezpośrednio na meblach czy ścianach.

Modne są kolory w odcieniach błękitu i szarości. Nieodmiennie cieszy się popularnością także naturalne drewno. Warto również zwrócić uwagę na ozdobną funkcję szkła. Często używa się go do blatów. Korzyści jest sporo. Taki mebel zwiększa optycznie przestrzeń. Szkło doskonale sprawdza się w połączeniach z metalem. A to także polecany przez dekoratorów materiał.

Nie ma dziś wprawdzie jednego stylu, który dominuje w mieszkaniach, jednak można wymienić kilka, które projektanci wybierają najchętniej. Należy do nich:

  • Styl skandynawski;

  • Styl a la lata sześćdziesiąte;

  • Minimalizm.

Od pewnego czasu panuje moda na minimalizm. Z pewnością sprawdzi się on nie we wszystkich wnętrzach i są tacy, których nigdy nie przekona ten nieco zimny styl. Niemniej doskonale sprawdza się w nowych mieszkaniach. Proste, geometryczne kształty, stonowane kolory, niewiele mebli, ale za to funkcjonalne. Jeśli odpowiada Ci takie rozwiązanie – nie krępuj się – ten styl nie stracił na aktualności.

Styl skandynawski charakteryzuje się jasnością i przestronnością. Dominuje biel i błękity. Polecana jest także szarość. Takie kolory powiększają przestrzeń, przez co tym bardziej mamy wrażenie przestrzeni. Dodatki powinny być ograniczone do minimum. Większość z nich powinna być z naturalnych materiałów: wełny, bawełny, czy lnu. Sprawdzą się także elementy drewniane i metalowe. Skandynawskie meble są drewniane i malowane na jasne kolory (najczęściej biały).

No Comments, Be The First!