Odnawianie starych mebli

Czasem mamy już dość naszych starych mebli, jesteśmy nimi znudzeni lub uległy lekkiemu zniszczeniu. Jeśli to jednak naprawdę meble wysokiej jakości, można pomyśleć o tym, by je odnowić, zamiast wyrzucać. Naprawdę warto przyjrzeć się możliwościom, jakie mamy na rynku. Takie niepowtarzalne, odnowione meble, mogą być dużo piękniejsze i dużo cenniejsze, niż pierwotnie.

To rozwiązanie dla tych, którzy lubią swój własny, niepowtarzalny styl i lubią, by ich mieszkanie się naprawdę wyróżniało. Dobrze też – z przyczyn „technicznych” – by osoba dokonująca przeróbki i odnowienia mebli nieco poznała temat i materiały z którymi będzie miała do czynienia, jednak dokonać tego może naprawdę każdy.

Odnawiając stary mebel można wybrać dwie drogi:

  • Przywrócić blask jego pierwotnej formie i stylowi.

  • Odnowić go na nowy sposób, który niekoniecznie będzie nawiązywał do epoki, z której mebel pochodzi.

Czasem mebel jest tak zniszczony, że trudno byłoby mu przywrócić wygląd pierwotny. Jednak nic straconego. Możemy wtedy wybrać farbę kryjącą, która ukryje niedoskonałości drewna. Można też sięgnąć po nowoczesne i nietypowe rozwiązania. Jednym z nich jest ozdobienie mebli motywami kwiatowymi. Jak to zrobić? Najpierw należy oczyścić i wyszlifować mebel i pomalować go nową farbą. By mocniej chronić malowaną powierzchnię można ją jeszcze dodatkowo pokryć lakierem. Jak namalować wzór? Najlepiej wykorzystać szablon (można go wydrukować i wyciąć, nie są więc potrzebne żadne szczególne zdolności). Powinno się go przylepić taśmą malarską do malowanej powierzchni, a następnie po prostu wymalować. Gdy farba wyschnie należy zdjąć szablon i ręcznie domalować i poprawić ewentualne niedoskonałości. Na samym końcu należy malowane wzoru utrwalić lakierem.

Oryginalnym i nowoczesnym pomysłem jest także malowanie mebli w ombre. To dość ekstrawaganckie rozwiązanie, ale pomyśl – może Ci się spodoba? Plan pracy jest prosty:

  • Wstępną pracę oczyszczenia powinno się oczywiście przeprowadzić standardowo. Należy potem pomalować podkład na całej powierzchni mebla.

  • Następnie należy przemyśleć, gdzie będą przejścia między poszczególnymi kolorami. Można na przykład podzielić mebel na trzy równe części.

  • Warto malować od góry, zaczynając od najjaśniejszej barwy.

  • Przy drugim malowaniu trzeba zadbać o przejścia. Należy albo wykorzystać farbę w sprayu, albo mieszając farbę stworzyć różne jej odcienie i je wykorzystać. Zadanie będzie łatwiejsze do wykonania, jeśli będziemy nanosić farbę gąbeczką.

Przy renowacji mebli można także zdecydować się na wykorzystanie okleiny. Wzorów i kolorów mamy do wyboru bez granic. Przy nakładaniu okleiny (oczywiście dopiero po wyschnięciu farby) warto zrosić mebel wodą. Wtedy łatwiej będzie nam uniknąć powstających pęcherzyków powietrza. Warto też wykonywać pracę oklejania w dwójkę. Wtedy jedna osoba trzyma okleinę, a my ją dokładnie i równomiernie przyklejamy

To tylko jedne z możliwych zmian, jakich możesz dokonać w swoim domu. Dlatego zamiast wyrzucić stary mebel – zastanów się – czy nie stworzyć może czegoś naprawdę własnego?

No Comments, Be The First!