Narożnik – nowy wymiar kanapy

Wygodne siedzisko to najczęściej najważniejszy punkt każdego salonu czy pokoju, którego dominującą funkcją ma być wypoczynek. Czasy, kiedy decydowano się na wersalkę ustawioną pod ścianą z towarzyszeniem ławy, do której zasiadano w pozycji strategicznie kucznej, na szczęście przeminęły bezpowrotnie.
Obecnie kanapa – niezależnie od formy, jaką wybiera osoba urządzająca wnętrze – coraz częściej stanowi centrum salonu, przyciągając wzrok wchodzących gości kolorem czy fakturą obicia, formą, wzorem. Ostatnimi czasy triumf święcą w szczególności stylowe narożniki, których ogromnym atutem jest możliwość pomieszczenia dużej liczby siedzących na nich osób, wygospodarowania powierzchni do spania, a przy okazji sposobność czerpania z dużej liczby dostępnych wzorów.
Właśnie funkcjonalność powinna być priorytetem podczas dobierania odpowiedniej kanapy. Nie można podążać jednak ślepo za modą oraz rekomendacją doradców w sklepie meblowym, gdyż równie ważna jest specyfika naszego mieszkania. To, co sprawdzi się w konkretnym wnętrzu, niekoniecznie równie dobrze spisze się w zupełnie innym mieszkaniu lub domu.
Kanapa doskonała powinna być przede wszystkim wygodna, ale też i praktyczna. Swego rodzaju wytyczną powinna być z jednej strony wielkość pokoju oraz  rozmiar pozostałych mebli w nim ustawionych w sytuacji, gdy nie planujemy całkowitej wymiany wyposażenia. Dość oczywistym wydaje się fakt, że w dużym pomieszczeniu można pozwolić sobie na znacznie więcej. Sklepy meblowe proponują jednak obecnie meble i całe komplety wypoczynkowe w różnych rozmiarach, kształtach, a także modułach. Projektowane dziś kanapy pozwalają na skomponowanie mebla niemal całkowicie w zgodzie ze swoimi oczekiwaniami.
Bardzo modnym rozwiązaniem są dzisiaj kanapy w formie narożników. Sprawdzają się znakomicie w niedużych pomieszczeniach, gdzie ustawienie dwóch kanap lub kanapy i dodatkowych foteli zagraciłoby niepotrzebnie przestrzeń lub wręcz byłoby niemożliwe. Tymczasem narożnik z całą pewnością pomieści całą rodzinę, a ze względu na jego kształt doskonale można go wpasować zarówno w kąt pomieszczenia, jak i wyeksponować na środku większego pokoju dziennego. Dysponując większą przestrzenią, można do tej konfiguracji dopasować fotel nawiązujący stylistycznie i kolorystycznie do samego narożnika.
Narożnik jest także fantastycznym wyborem, jeśli gospodarze są zmuszeni korzystać z niego jako z dodatkowego miejsca sypialnianego dla gości. Z reguły ze względu na swoją powierzchnię, umożliwiają wygodniejszy wypoczynek większej liczbie osób niż standardowa sofa.
Dobrze dobrany narożnik może pełnić także kilka dodatkowych funkcji. Dbając o ładnie wykończony tył i boki narożnika, możemy wykorzystać kanapę jako swoisty element działowy, optycznie wygospodarowujący strefy pokoju. Taki trik szczególnie przydatny będzie, gdy nasz dom lub mieszkanie wykorzystuje w pełni otwartą strefę dzienną. Ustawienie narożnika na środku pokoju pozwala podzielić przestrzeń na strefę wypoczynkową, jadalnianą czy miejsce do pracy.
Dostępne w sklepach narożniki wykonane są z różnego rodzaju tkanin. O typie obicia decydować powinna każdorazowo specyfika samego mieszkania oraz styl życia. Właściciele zwierząt powinni raczej zrezygnować z obić skórzanych i skóropodobnych oraz tkanin podanych na filcowanie. Rodzice małych dzieci skupiać się mogą na tkaninach łatwych w czyszczeniu.

No Comments, Be The First!