Szafa na miarę zbudowana

Szafa może być najlepszym przyjacielem kobiety, choć z reguły jej zawartość nie pozwala znaleźć racjonalnej odpowiedzi na pytanie: Co na siebie włożyć? Mówiąc jednak zupełnie serio, szafa opracowana na wymiar, uwzględniająca potrzeby konkretnej rodziny, pozwoli zachować ład w rzeczach, dzięki czemu wybór kreacji na konkretny dzień może stać się łatwiejszy.
Współcześnie szafa jest czymś więcej niż meblem, mieszczącym w sobie półki i zapewniającym możliwość wieszania ubrań. Coraz częściej opracowywane z uwzględnieniem wymiaru konkretnego pokoju projekty szaf sprawiają, że klasyczna, zajmująca dużo miejsca garderoba, staje się zbyteczna. Możliwość drobiazgowego zaplanowania sposobu rozmieszczenia półek, szufladek i schowków sprawia, że ubrania oraz akcesoria zawsze będą uporządkowane, a dzięki temu również posłużą nam dłużej.
Wspomniane szafy dopasowywane wymiarem do konkretnego pokoju najczęściej charakteryzują się prostą formą. Realizując takie przedsięwzięcie w gotowym, umeblowanym już pomieszczeniu można oczywiście dopasować szafę do klimatu i charakteru całego wnętrza, warto jednak pamiętać, że szafa wnękowa z reguły jest konstrukcją stałą, którą trudno jest zmodyfikować w wyraźny sposób. Projektanci i specjaliści zalecają zatem, aby był to mebel jak najbardziej neutralny, nie rzucający się w oczy i nie będący ozdobą pokoju.
Szczególnej uwagi wymaga także sposób otwierania szafy. W przypadku wnętrz większych można pozwolić sobie na zaprojektowanie drzwi otwieranych w sposób standardowy, jednak drzwi przesuwne, względnie harmonijkowe, są znacznie bardziej praktyczne. Nie wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni i nie naruszają przedmiotów umieszczonych w szafie.
Wielkość szafy
Wyżej wspomniano o konieczności dopasowania rodzaju szafy do wielkości konkretnego wnętrza. Jest to uwaga zupełnie słuszna, ponieważ możliwość zaprojektowania szafy wnękowej nie wymaga wcale dysponowania ogromnymi przestrzeniami. Głębokość szafy jest oczywiście sprawą określającą funkcjonalność samego mebla, ale również i możliwości, jakie jego posiadanie stwarza. Miłośnikom sensownych systemów przechowywania wystarczy jednak już kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni, by szafa wnękowa z powodzeniem cieszyła swoją funkcjonalnością.
Projektanci mówią, że minimalna głębokość szafy to ok. 60 cm. Standardowy wieszak na ubrania ma ok. 35-40 cm długości, jednak wziąć pod uwagę należy, iż nie powinien on zajmować przestrzeni od ścianki tylnej aż po same drzwi mebla. Im większa przestrzeń, tym mniejsza szansa, że uwieszone ubrania będą się gnieść i niszczyć poprzez zaczepianie lub nawet przytrzaskiwanie ich rękawów lub nogawek.
Drążki
Dysponując pełną wysokością pokoju, warto pokusić się też o zróżnicowanie wysokości drążków do wieszania ubrań. Powód? Taki jak wyżej. Nisko zawieszony jeden drążek sprawia, że dłuższe sukienki lub spódnice nie będą wisiały swobodnie, a kraniec ubrania będzie opierał się o podłogę. Wpłynie to na wygląd ubrań. Duże znaczenie ma również wzrost lokatorów. Warto zatem pokusić się o jeden drążek montowany niżej, przeznaczony na krótsze rzeczy, oraz jeden drążek zamontowany wyżej  i przeznaczony do zadań specjalnych. Rozważyć można także sens wyposażenia szafy w specjalny wieszak pomyślany pod kątem przechowywania spodni.
Niektórzy producenci do szaf głębokich proponują zastosowanie drążków poprzecznych, umiejscowionych na szynie wysuwanej z głębi mebla. W zależności od szerokości takich konstrukcji oraz ich budowy można w sposób poprzeczny umieścić w szafie zarówno ubrania, jak i akcesoria (bielizna, krawat, torebka, pasek).
Półki
Drążki do wieszania to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są również wygodne półki. Ich układ może być zupełnie dowolny. Dysponując większą ilością przestrzeni, warto pokusić się o takie usytuowanie półek, by łatwiej można było dokonać podziału na kategorie tematyczne. Szafa wnękowa jest bowiem idealnym miejscem do przechowywania odzieży, jednak trzymać tu możemy także dodatkowe pościele, odzież sezonową, walizki czy zapasowe ręczniki. Wówczas szafa wnękowa łączy w sobie funkcje garderoby i praktycznego pawlacza.
Szuflady i organizery
Rzadziej niż drążki i półki spotykanym rozwiązaniem w szafach wnękowych są szuflady. Mogą one jednak okazać się nieocenione w sytuacji, gdy nie dysponujemy odrębną komodą do przechowywania bielizny i drobnych części garderoby. Szuflady nie muszą być głębokie, jednak ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych przegródek i organizerów pozwalających nad chaosem, jaki często powstaje przy gromadzeniu drobiazgów. Akcesoria takie dostępne są w większości sklepów meblarskich oraz sieciówek posiadających w swojej ofercie produkty do dekoracji wnętrz.
W zachowaniu porządku pomocne będą również specjalne ażurowe kosze. Z jednej strony pomagają one w skondensowanej formie przechować np. bieliznę pościelową czy ręczniki, z drugiej, dzięki swojej konstrukcji pozwalają utrzymać rzeczy w świeżości.
Dodatkowe funkcje
Dysponując większą powierzchnią magazynową, możemy rozważyć także wygospodarowanie w szafie osobnego miejsca na buty. Producenci oferują zwykle możliwość fabrycznego zamontowania specjalnych półek wyposażonych w prawidła, umożliwiające umocowanie butów bez ryzyka ich odkształcenia.
Szafa wnękowa to także miejsce na montaż specjalnych uchwytów na odkurzacz, żelazko czy deskę do prasowania. Istnieje także możliwość wewnętrznego zamontowania płóciennego worka, gromadzącego rzeczy do prasowania.
Jedynym, co ogranicza nas w rozplanowaniu umieszczenia półek i schowków jest wewnętrzna powierzchnia mebla. Doświadczenie i spryt producentów mebli pozwala jednak nawet w niewielkim pokoju zmaksymalizować dostępną w szafie wnękowej przestrzeń.

No Comments, Be The First!