Beton w meblach? To możliwe

Popularność loftów oraz fabrycznych nawiązań w architekturze sprawiła, że surowy beton zyskał uznanie zarówno dekoratorów, jak i właścicieli mieszkań. Co ciekawe, beton to już nie tylko zaskakujące surowością ściany i podłogi, ale także… meble.
Zanim trafił do wnętrz beton traktowany był wyłącznie jako materiał budowlany. Stopniowo wkroczył także do pomieszczeń w formie betonowych ścian czy podłóg, które celowo miały za zadanie sprawiać wrażenie niedokończonych. Stopniowo zaczęto wprowadzać betonowe elementy w strukturę mebli: najpierw ogrodowych, a w ostatnim czasie także i tych pokojowych.
Betonowe meble to rozwiązanie nieprzeciętne, zaskakujące gości, a przy tym wyróżniające się spośród innych trendów wnętrzarskich. Wykorzystanie tego materiału w meblach opiera się na jego wyjątkowej plastyczności i podatności na formowanie. Dzięki tej właściwości przed projektantami otwiera się właściwie nieskończona pula możliwości. Z betonu powstają nie tylko blaty kuchenne, parapety czy półki, ale także stoliki, elementy szafek czy siedziska.
Betonowe meble powstają dzięki wykorzystaniu form odlewniczych. Sposób ich konstruowania w zasadzie nie ma granic, stąd tylko od wyobraźni kupującego i architekta zależy sposób ukształtowania betonowej płaszczyzny. Beton doskonale łączy się także z innymi materiałami: drewnem, szkłem czy stalą. Dzięki temu stanowi idealne rozwiązanie do wnętrz nawiązujących do industrialnych klimatów, tworzenia wnętrz w stylu loftu czy piwnicznych przestrzeni. Sprawdzi się jednak także w pokojach bardziej klasycznych, w których pojawia się jeden betonowy akcent, stanowiący świetny pomysł do rozpoczęcia zabawy z tym tworzywem.
Producenci kuszą formami i kształtami siedzisk, szafek, stolików pod sprzęt RTV. Niektóre z mebli przeznaczone są również do samodzielnego składania, a nawet komponowania poszczególnych modułów według własnego uznania.
Betonowe meble kojarzą się z nowoczesnością, minimalizmem i prostymi formami.  Stąd też wynika ich niewątpliwa funkcjonalność. Doskonale dopasowując się do innych materiałów, faktur i kolorów, beton może być przełamywany „cieplejszymi” wizualnie i dotykowo strukturami. Ponadto warto podkreślić, że beton nie musi być ciężki. Najnowsze technologie, także metoda natryskowa, sprawia, że z betonu wykonać można nawet cienkie elementy, co przy okazji zmniejsza ich wagę.
Beton jest materiałem wszechstronnym. Doskonale nadaje się do zastosowania w meblach ogrodowych ze względu na wyjątkową trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. W przypadku zastosowania betonu w meblach pokojowych sprawdza się łatwość czyszczenia, wytrzymałość, a także stabilność konstrukcji. Drobne uszkodzenia można także naprawić, posiadając elementarny zestaw narzędzi i wiedzę na temat ich wykorzystania. Wszystko to sprawia, że betonowe meble są bardzo ciekawym rozwiązaniem, które ma szansę zyskiwać na popularności w najbliższym czasie.

No Comments, Be The First!