Jak powstają nasze meble?

Każdy je w domu ma. Co Oczywiście meble. Jedni preferują, kiedy jest ich bardzo dużo i kiedy są poustawiane wszędzie, inni preferują totalny minimalizm i starają się mieć ich jak najmniej. Niezależnie jednak od tego co kto lubi, warto zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób owe meble powstają i jak wiele pracy trzeba czasami włożyć w to, aby one w ogóle powstały. I fakt – jedne powstają taśmowo, w wielkich fabrykach mebli, inne jednak powstają w garażach stolarskich, własnoręcznie rzeźbione, składane przez skrupulatnego stolarza. Które najchętniej wybieramy? Oczywiście te pierwsze, a to dlatego że są modne, są promowane i co najważniejsze dla nas – są tańsze niż te piękne wytwory rąk stolarzy.

Jak się okazuje te największe sieciowe sklepy z meblami, nawet te, które nie pochodzą z Polski, korzystają i sprzedają meble powstałe w takich miejscach jak fabryka mebli w Polsce. To polscy producenci drewna dostarczają im surowiec w postaci drewna, to Take oni dokładają wszelkich starań, aby to c okupujemy, było czymś solidnym. W ogóle należy przyznać, że polskie produkty, w tym także meble, zyskują sobie aprobatę konsumentów na całym wiecie. Polska fabryka mebli brzmi w uszach obcokrajowca jak najlepsza reklama produktu, który jest piękny, solidny i który na pewno nie zniszczy się w krótkim czasie. Oczywiście nie można powiedzieć, że fabryka mebli produkuje tyle mebli, żeby zaopatrzyć w nie cały świat, ale trzeba przyznać, że wiele z nich wyjeżdża za granicę, aby cieszyć oczy zagranicznych klientów.

Jakie surowce wykorzystuje fabryka mebli? Na szczęście nie ma z tym problemu i może wykorzystywać polskie drewno. Najczęściej, polskie meble powstają z drewna bukowego, dębowego o raz sosnowego. Tych drzew mamy w kraju najwięcej, stąd te wybory. Poza tym meble wykonane właśnie z tych surowców są trwałe i wytrzymują przez lata – wiele przeprowadzek, wiele niedogodności. Co jeszcze bardziej ciekawe – bardzo często posiadają ponadczasowy wygląd, który pozwala wracać do nich co jakiś sezon i znów wykorzystywać je w aranżacji wnętrz.

Jak wygląda taka fabryka mebli? Jak wygląda w niej praca? Czy nadal liczą się umiejętności związane z byciem stolarzem, czy już raczej wszystkie prace lidzkie wykonują zainstalowane tam maszyny? Otóż rzeczywiście można powiedzieć, że fabryka mebli to już w większości produkcja taśmowa. Maszyny wykonują te najbardziej uciążliwe i wymagające precyzji prace takie jak przycinanie, wycinanie, lakierowanie. Ludzie zatrudnieni w fabrykach mebli zajmują się raczej sprawami wykończeniowymi, takimi jak przykręcenie jakiś drobnych elementów, poprawki czy wytarcie z kurzu. Oczywiście mogą także wykonywać jakieś drobne prace ozdobne – wszak to zawsze podnosi wartość takiego mebla. Ostatnio bardzo modne są ręczne malowidła na meblach – takie nuty folklorystyczne najlepiej wprowadza się przy użyciu pędzelka i farb – własną ręką.

Z całą pewnością fabryka mebli to interes, który jeszcze długo będzie opłacalny. Ludzie potrzebują mebli, potrzebują mebli pięknych, dobrze wykonanych, wykonanych z dobrego materiału. Biorąc pod uwagę, że zawód stolarza, to zawód na wyginięciu, warto zastanowić się czy nie warto byłoby zdobyć takich umiejętności i otworzyć takiej fabryki we własnym zakresie.