Meble dziecięce – jak wybrać odpowiednie

Odpowiednio urządzony pokój dziecięcy musi być bezpieczny, funkcjonalny i estetyczny. Niestety uzyskanie tych wszystkich walorów nie jest takie łatwe. Obecnie mamy co prawda olbrzymi wybór mebli dziecięcych, jednak nie tak łatwo jest wybrać takie, które faktycznie dobrze się sprawdzą. To wszystko jest uzależnione m.in. od powierzchni pokoju. Jeśli jest ona mały, nieustawny – bardzo ważne jest, by wybierać meble dziecięce, które będą bardzo praktyczne, pojemne, wielofunkcyjne.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być łóżka dziecięce, z szufladą na pościel – to dość standardowe rozwiązanie, ale też z dodatkowymi szufladkami i półkami – to już bardziej oryginalna propozycja. Tak więc wybierając meble dziecięce, warto zwrócić uwagę na takie wielofunkcyjne propozycje. Tym bardziej, ze przeważnie w większości mieszkań pokój dla dziecka nie ma jakieś wielkiej powierzchni. Jeśli w dodatku dzieci jest dwoje czy więcej, to tym bardziej każdemu rodzicowi zależy, by jak najlepiej zagospodarować tę przestrzeń. Na pewno więc idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego będą w takiej sytuacji łóżka piętrowe.

Oczywiście wybierając meble dziecięce, zwracamy uwagę nie tylko na to, jaką powierzchnię ma dane pomieszczenie. Ważny jest także wiek dziecka – ale tutaj istotne jest, by te meble mogły służyć przez co najmniej kilka lat. Częstym błędem jest wybieranie dla kilkulatka mebli dziecięcych typowych dla małych dzieci. Urocze różowe mebelki dla dziewczynki i niebieskie dla chłopczyka to interesujący pomysł, jednak w przypadku, gdy mamy na względzie także kwestie finansowe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by nie było potrzeby wymieniania tych mebli za dwa, trzy lata, gdy dziecko będzie nastolatkiem i nie będzie chciało mieć tak urządzonego pokoju.

Przeważnie meble wymieniane są nie częściej niż raz na dziesięć lat, w wielu sytuacjach nawet jeszcze rzadziej – tak więc ten czynnik jest niezwykle istotny. Pokój malucha można po prostu przyozdobić różnymi bibelotami, maskotkami, itd. – zaś meble dziecięce powinny być uniwersalne, by spodobały się zarówno kilkulatkowi, jak i nastolatkowi. Muszą być przy tym solidne, bezpieczne i wygodne.

Trzeba też wybierać takie meble, które będzie można dostosowywać do potrzeb dziecka. Teraz producenci oferują w tym zakresie szereg interesujących propozycji. Przykładem może być łóżeczko – meble niezbędny w przypadku noworodka. Takie nowoczesne, dobrze przemyślane, pomysłowe zaprojektowane łóżeczko – będzie rosło wraz z dzieckiem – czyli może być przystosowane do potrzeb starszego dziecka, nawet kilkulatka. Tak więc zakup łóżeczka może być inwestycją na lata – po prostu trzeba będzie je w odpowiednim czasie rozłożyć, zmontować w odpowiedni i będzie mogło pełnić funkcję tapczanika dla kilkulatka. Podobnie jest w przypadku innych mebli. Meble dziecięce mogą być naprawdę urocze. Chociażby specjalne komody – mogą mieć dołączony blat do przewijania. Gdy już nie będzie on potrzebny, komoda może pełnić po prostu inna funkcję. Meble dziecięce muszą być więc takie praktyczne, pomysłowe i funkcjonalne.

Na pewno rodzicom zależy też, by wybierane meble dziecięce pięknie się prezentowały, by były ozdobą pokoju, by dziecko czuło się w dobrze w ich otoczeniu. Na ten aspekt producenci także zwracają uwagę.