Drewniane meble w łazience

99b513e6af0ff5e88464be8e62a9446cW żadnymi innym pomieszczeniu w domu meble nie są narażone na tyle niesprzyjających warunków co w łazience. Tutaj właśnie stykają się z wilgotnym środowiskiem i zmianami temperatury powietrza. Nie można też wykluczyć możliwości zalania ich wodą. Planują zakup mebli łazienkowych powinniśmy mieć to na uwadze. Jednak nie zawsze tak jest, najczęściej bowiem kierujemy się po prostu samym wyglądem mebli. Stąd też w wielu łazienkach znaleźć można nietrwałe meble produkowane z płyty MDF i pokrywane folią PCV. Takie zabezpieczenie nie jest wystarczające, bowiem podczas kontaktu z wodą materiał ten niemal na pewno odkształci się. Meble takie, a zwłaszcza boki szafek i szuflad, powinny zostać dodatkowo zabezpieczony, najlepiej dzięki zastosowaniu lakieru poliuretanowego. Niewątpliwie lepszym pomysłem niż płyta MDF jest wybór innego materiału. W sklepach znaleźć można meble z nierdzewnej i polakierowanej blachy, plastiku lub szkła. Podczas zakupów warto też zwrócić uwagę na specjalną płytę typu HPL, nadającą się do użytku w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Materiałem, który można rozważyć przy wyborze mebli do łazienki jest na pewno odpowiednio zaimpregnowane drewno. Nie każdy mebel drewniany będzie jednak tu odpowiedni. Należy wybrać taki rodzaj drewna, który zawiera w sobie dużą ilość naturalnych olejów, a przy tym charakteryzuje się małą kurczliwością. Aby móc cieszyć się pięknem drewnianych mebli w łazience, powinniśmy zdecydować się jeden z gatunków drewna zagranicznego jak np.: mahoń, tek, iroko czy merabu. Jeśli bierzemy pod uwagę tylko polskie gatunki, to z pewnością odpowiednie do łazienki będą dąb, orzech, modrzew lub jesion. Najkorzystniej też od razu zabezpieczyć meble przed wilgocią, stosując do tego celu lakierowanie, woskowanie lub też olejowanie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj drewna wybierzemy, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji naszych mebli, by nadać im połysk i uchronić przed kurzem. Do czyszczenia powinno się używać miękkich i wilgotnych ściereczek, a z dostępnych środków czystości wybierać te specjalnie przeznaczone do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Wyposażanie łazienki w meble wykonane z drewna stało się bardzo popularne. Drewno nadaje niezwykłą atmosferę każdemu wnętrzu już przez samą swą barwę. Oprócz tego nie stwarza większych problemów, jeśli chodzi o pielęgnację.
Obojętnie, czy wybierzemy drewno, czy inny materiał, z jakiego wykonane będą nasze meble łazienkowe, musimy koniecznie też sprawdzić rodzaj zastosowanych w nich okuć i zawiasów. Nabiera to dużego znaczenia, jeśli chodzi o wygodę użytkowania. W warunkach wilgotnych brak stosownych zabezpieczeń przy zawiasach doprowadzić może do ich rozluźnienia się, co grozi niestabilnością mebla. Należy też pilnować tego, aby tył wiszących szafek nie dotykał ścian, które często bywają wilgotne.
Niewątpliwie meble stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdej łazienki. Aby nie sprawiały nam kłopotów przez długi czas, warto dobrze przemyśleć ich wybór. Trzeba tak je dopasować, aby odpowiadały naszemu poczuciu estetyki, ale też odznaczały się funkcjonalnością.