Blaty kuchenne – jakie są najlepsze

Kuchnia to pomieszczenie o szczególnym znaczeniu. Na pewno jedno z najważniejszych pomieszczeń domowych. Dlatego na pewno urządzanie kuchni jest dla każdego szczególnym wzywaniem. Trzeba zadbać o to, by wtrój był tak pomyślany, by faktycznie kuchnia była i przyjazna, i funkcjonalność, ale też – estetyczna, reprezentacyjna. W wielu domach właśnie w kuchni przyjmowani są goście – pełni na także funkcje reprezentacyjne, w niej wygospodarowane jest miejsce na jadalnię czy nawet salon. Dlatego tym bardziej warto zadbać o to, by całość wystroju była i praktyczna i estetyczna. To w dużej mierze zależy od mebli kuchennych.

W ich przypadku zaś największa role odgrywają blaty kuchenne. Na szczęście teraz mamy szeroki wybór takich blatów. Mogą być to produkty lepszej lub gorszej jakości, tańsze lub droższe. Co ważne, wcale nie trzeba się jakoś szczególnie wykosztowywać, by kupić blaty kuchenne, które faktycznie będą mogły służyć przez długi czas. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że są one zawsz najbardziej narażonymi elementami mebli – blaty kuchenne narażone są w trakcie codziennego, zwykłego użytkowania na zarysowania, spękania, kontakt z wilgocią, z wrzątkiem, zalania różnymi substancjami, zatłuszczenie, zabrudzenie itd.

Niektórych tych substancji nie da się domyć, szorowanie czasem jest bardzo szkodliwe dla takich powierzchni. Dlatego na pewno zamawiając meble do kuchni, musimy szczególną uwagę zwracać właśnie na blaty kuchenne. Powinny spełniać one określone wymogi. Muszą być wykonane z materiału, odpornego na wymienione tutaj czynnik – czyli np. na wilgoć, wysokie temperatury. Czasem zdarza się, że stawiamy garnek na takim blacie – gorący, zdjęty prosto z kuchenki. Niestety, na źle dobranym blacie pozostać może trwały ślad. Przeważnie wybierane są blaty z płyty wiórowej. Nie wydaje się to dobrym pomysłem – taki materiał nie jest zbyt odporny na te czynniki. Jednak nie ma się co obawiać, że na pewno się on nie sprawdzić.

Blaty kuchenne z płyty mogą być właśnie bardzo praktyczne – jednak ich powierzchnia musi być pokryta specjalną, zabezpieczającą warstwą. Na szczęście producenci teraz stosują takie właśnie formy zabezpieczenia, dlatego nie ma z tym większych problemów. Poza tym są także jeszcze inne materiały – płyty granitowe to na pewno interesujące, atrakcyjne rozwiązanie, jednak tutaj trzeba się liczyć z bardzo dużym wydatkiem. To odpowiedni, luksusowy produkt do naprawdę ekskluzywnie urządzonej, nowoczesnej kuchni.

W większości przypadków jednak chętnej wybieranym rozwiązaniem są po prostu zwykłe blaty kuchenne laminowane. Można też zdecydować się na drewno – jednak to jest wybór dość kontrowersyjny. Taki blat, jeśli faktycznie chcemy, by dobrze mógł pełnić swoją funkcję, być solidnie zaimpregnowany, wykonany z odpowiedniego gatunku drewna. Blaty kuchenne drewniane to także jest dość luksusowa, droga propozycja, jeśli oczywiście chcemy, by był to produkt dobry jakościowo. Na pewno są bardzo estetyczne, szlachetne drewno to zawsze wspaniała ozdoba. Tutaj jednak trzeba będzie liczyć się z koniecznością odpowiedniej impregnacji, odnawiania co jakiś czas powierzchni.