Zawód na wymarciu czy prawdziwa żyła złota?

O niektórych zawodach mówi się dość drastyczny i mało optymistyczny sposób, mianowicie, że są to zawody na tak zwanym wymarciu. Do tej grupy zawodów należy między innymi szewc, cieśla, stolarz czy inni. I to nie o to chodzi, że nie używamy już butów czy nie kupujemy mebli. Owszem – te sprzęty, akcesoria nadal nas otaczają, jednak jest ich tak wiele, że jeśli cokolwiek się nam zepsuje, to zamiast naprawiać, wolimy pójść do sklepu i kpić nowe. Dzisiaj nie ma z tym problemu. Poza tym, kolejnym powodem dla którego owe zawody wymierają, to brak kompetentnych nauczycieli, którzy mogliby tę wiedze przekazywać w jakikolwiek sposób młodym adeptom owych sztuk. Jeśli Ojciec nie nauczy syna sztuki szewskiej, młody nie zostanie Szewcem, bo to będzie dla niego za trudne. Ale czy rzeczywiście zawód stolarz czy zawód szewc za kilka lat zostaną w ogóle zapomniane?

Trudno szacować i trudno teoretyzować. Z jednej strony chyba nikt z nas nie zna osoby, która korzystałaby z tych usług, ale z drugiej strony nie wyobrażamy sobie chyba świata bez czegoś takiego jak zawód stolarz. Wszak tylko stolarz jest w stanie tworzyć prawdziwe dzieła sztuki przy użyciu samego drewna. Tylko on jest w stanie wyrzeźbić przepiękne barierki w drewnie, tylko on może stworzyć przepiękne i absolutnie unikatowe meble najwyższej jakości i z najwyższej półki. Jednym słowem – zawód stolarz jest po prostu niezastępowany przez żadne maszyny, przez żadne systemy.

Czy łatwo jest znaleźć w razie potrzeby stolarza w Polsce No bywa z tym różnie. Wygląda na to, że od kiedy modna stała się emigracja zarobkowa, zawód stolarz stał się bardziej popularny gdzieś na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech. W Polsce, od tamtego czasu, na usługi stolarskie albo w ogóle na stolarza przychodzi czekać po kilka tygodni. Trzeba przyznać, że zaczęło ich brakować na polskim rynku pracy i daje się to odczuć nie tylko poprzez długie oczekiwanie na jego usługi. Ceny za ich wykonanie także bardzo wzrosły. Dzisiaj zawód stolarz to bardzo dobry zawód, na którym można zarobić naprawdę niezłe pieniądze. Oczywiście wiele zależy od tego, czym konkretnie ów stolarz się zajmuje. Najwięcej zarobi ten, który zna się na renowacji antyków czy na tworzeniu przepięknie rzeźbionych i zdobionych mebli ze szlachetnych gatunków drewna.

Reasumując – zawód stolarz to dzisiaj bardzo dobry zawód. Doskonale płatny oraz bezkonkurencyjny. Rynek jest nienasycony takimi fachowcami, w związku z czym są naprawdę potrzebni. Jeśli wiec młodzi mężczyźni mają szansę czerpać jakąś naukę od ojca czy też od dziadka i mogą przejąć jego fach, to z pewnością okaże się to w wielu przypadkach znacznie lepszym wyborem niż byle jakie studia wyższe. Dzisiaj zawód stolarz to możliwość prowadzenia bardzo dobrze prosperującej firmy, to możliwość świetnych zarobków – jeśli nie w kraju, to za granicą. Jeśli więc umiesz robić w drewnie, nie boisz się piły, czujesz że masz duszę artystyczną i wyczucie estetyki to nie wahaj się ani minuty. Kontynuuj rodzinną tradycję, przejmij warsztat ojca albo dziadka i twórz własne, niepowtarzalne meble.