Wielki powrót meblościanki

Przez lata wykpiwane, traktowane jako relikt PRL-owskich mieszkań w blokach z wielkiej płyty, dzisiaj przeżywają swój prawdziwy renesans. Nie dzieje się to jednak na zasadzie sentymentalnego powrotu do tego, co było kiedyś. Producenci mebli sprawili, że współczesne meblościanki to prawdziwe dzieła sztuki, swoją stylistyką świetnie pasujące zarówno do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu, jak i do tych bardziej nowoczesnych.
Meblościanka na świecie zadebiutowała tuż po drugiej wojnie światowej. W Polsce trafiła pod strzechy kilkanaście lat później. Prawdziwe triumfy święciła jednak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, w epoce PRL-u, kiedy to była ogromnym marzeniem większości polskich rodzin. Nic dziwnego: bardzo pojemne meblościanki, z dużą liczbą półek i szafek, stanowią idealne rozwiązanie do większości pomieszczeń.
Nie zawsze nazywa się je meblościankami. W sklepach meblowych czy internetowych często odnajdziemy je pod hasłem „meble systemowe”. Nie tylko zmiana nazwy jest znacząca w przypadku tego właśnie mebla. Zdecydowanie odświeżono ich wygląd. Zajmują mniej miejsca i są znacznie mniej toporne w kształtach. Myśląc o meblościance, nie myślimy już o topornej bryle wątpliwie ozdobionej okleiną.
Nowoczesne meblościanki nie tylko są lżejsze w swej formie, ale także solidniejsze. Stosowane w nich udogodnienia sprawiają, że mimo pozornie mniejszego rozmiaru, pozwalają przechowywać ogromny zapas sprzętów, książek, ubrań.
Modele proponowane w sklepach meblowych nie zajmują już całej przestrzeni. Z reguły klient ma możliwość zakupienia wybranych przez siebie modułów do samodzielnego skomponowania i ustawienia według własnych preferencji. Można zatem – w zależności od potrzeb – stworzyć z nich idealną półkę RTV z dostawkami, można skoncentrować się na możliwości pomieszczenia książek albo zapewnić sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania ubrań, tekstyliów domowych czy pościelowej bielizny. Meblościanka poradzi sobie również jako moduł meblowy w większym przedpokoju, zastępując tradycyjne półki i wieszaki, a nawet szafy wnękowe.
Dekoratorzy do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym polecają meblościanki czarne, białe, w odcieniach szarości, zachowujące stylistykę na tzw. wysoki połysk. W bardziej klasycznych wnętrzach sprawdzą się meblościanki w popularnym ostatnio kolorze wenge, ale także z okleinami imitującymi prawdziwe drewno. Z kolei propozycją do dziecięcych królestw są meblościanki wykorzystujące różnokolorowe fronty.
Producenci mebli zaskakują mnogością wzorów, form i kolorów. W zależności od tego, czy klient poszukuje wyposażenia pokoju dziecięcego, azylu nastolatka czy reprezentacyjego salonu, proponowane są zupełnie inne rozwiązania. Wśród dostępnych modeli mamy meble w cenie kilkuset złotych po nawet kilka tysięcy złotych. Meblościanka to doskonały pomysł nawet na kilkanaście lat – tego typu nowoczesne meble zawsze będą dobrze wyglądały, a przy trosce o najwyższej jakości materiały, posłużą naprawdę długo. Nieocenionym jej atutem jest także to, że wystarczy dokonać drobnych zmian dekoracyjnych, by mebel zyskał nowy wygląd.

No Comments, Be The First!