Wykorzystanie naturalnych elementów w wyposażeniu domu

Rola drewna w mieszkaniu jest nieoceniona. Może być ozdobą, ale nie tylko. To też główny materiał, z którego wykonane są meble, często podłoga, coraz częściej w mieszkaniach eksponuje się także drewniany strop.

Drewno szczególnie mocno eksponuje się w stylu skandynawskim. Można mu zarzucić chłód (dominuje biel i szarości). Warto zwrócić uwagę na typową dla tego stylu funkcję ozdobną drewna. Drewniana podłoga może być tylko lakierowana, ale polecane jest drewno o jasnej delikatnej barwie. Drewniane meble najczęściej się maluje, ale w ten sposób, by faktura drewna była widoczna. By nadać meblom i mieszkaniu delikatności, stosuje się ażurowane (z cieniutkich deseczek) ścianki mebli.

Drewniany strop to rozwiązanie nie dla każdego. Trudno jednak zaprzeczyć, że jest urokliwy. Podobnie jest z drewnianymi schodami. Niezależnie od stylu wnętrza, drewno może się w nim świetnie komponować, stanowić centrum mieszkania, któremu reszta jego elementów jest przyporządkowana.

Ciekawym i coraz częściej wykorzystywanym elementem wyposażenia wnętrz jest szkło. Jest ono delikatne (nie jako materiał, chodzi tu o jego wygląd). Optycznie powiększa przestrzeń, sprawia, że meble (na przykład półki, stoliki) są niezauważalne. Inną jego zaletą jest to, że sprawdza się w każdym wnętrzu i w każdym stylu. Ze szkła można wykonać elementy mebli, drzwi, a także armaturę łazienkową. Dodatki ze szkła nadają mieszkaniu elegancji. Szklane mogą być obrazy, wazony, rzeźby. Nie trzeba obawiać się o kruchość tego materiału. Współczesne sposoby na hartowanie szkła sprawiają, że nie jest ono wcale tak kruche, jakby się mogło wydawać. Jest więc bezpieczne dla użytkowników.

Ciekawym elementem dekoracyjnym jest również cegła. Kiedyś ukrywana, niechciana w formie i kolorze, dziś chętnie jest eksponowana. Szczególnie w pomieszczeniach w tak zwanym postindustrialnym stylu. Niekoniecznie sprawdzi się w małych mieszkaniach, ale jeśli nie brakuje nam przestrzeni, warto stworzyć na przykład ceglaną ścianę. Sprawdzi się we wnętrz skandynawskim, w połączeniu z bielą, drewnem i szarościami. W mniejszych przestrzeniach także można wykorzystać urok cegły w postaci ceglanych dodatków.

A beton? Wydaje Ci się brudny i bez wyrazu? Nic bardziej mylnego. On również podobnie jak cegła, jest coraz częściej wykorzystywany w aranżacji nowoczesnych wnętrz. I niewątpliwie może być ich ozdobą. Jest wprawdzie surowy w swej formie, ale to właśnie jego zaleta. Dziś można sobie pozwolić na elementy ozdobne właśnie z betonu. I to w rozmaitej fakturze i kolorze. Wcale nie musi być szary! Betonowe płyty mogą być elementem podłóg i ścian.

Kolejnym polecanym materiałem jest metal. Tu również zachwycać może surowość i wielofunkcyjność tego materiału. Metalowe mogą być meble, schody, blaty i różnego rodzaju elementy: lampy, poręcze, krzesła, półki, a także wszelakie dodatki. Dotychczas ukrywane metalowe elementy, takie jak kaloryfery są dziś eksponowane. Metal sprawdza się w różnych aranżacjach i w wielu połączeniach. Sprawdzi się w towarzystwie szkła, betonu i drewna.

No Comments, Be The First!