Przepięknie meble nie na każdą kieszeń

Słusznie można odnieść wrażenie, że żyjemy dzisiaj w czasach, kiedy przestały liczyć się ludzkie umiejętności, tak niepodrabialne przez najbardziej rozwinięte technologie. Zapominamy o tym, że tylko ludzki umysł i mózg są narzędziami, które są odpowiedzialne za kreatywność, która pozwala tworzyć rzeczy niepowtarzalne, nowe – po prostu wspaniałe. Na szczęście chyba jednak niektórzy zaczynają się w porę budzić z letargu w który wprowadziły nas nowe technologie i zaczynamy rozumieć, że jednak tylko człowiek jest w stanie stworzyć coś wspaniałego, coś pięknego. Zaczynamy doceniać i zaczynamy jednocześnie tęsknić za tymi zawodami, które wyparto maszynami. Jedną z takich dziedzin do której zaczyna być nam bardzo tęskno, to stolarstwo artystyczne. Kiedyś, powiedzmy jeszcze trzydzieści czy czterdzieści lat temu zawód stolarz był zawodem prestiżowym. A jeśli jeszcze stolarz oprócz obróbki skrawaniem potrafił wykazać się zmysłem artystycznym, to już w ogóle był rozchwytywane jak świeże bułeczki. Każdy chciał mieć własnoręcznie robione czy zdobione przez niego meble, bo po prostu brakowało mebli w sklepach. A jak to jest dzisiaj? Dlaczego chcielibyśmy, aby stolarstwo artystyczne wróciło do łask? Bo tęsknimy za tym, co nazywa się ręczną robotą, chcemy mieć w swoim domu jak najwięcej cepelii.

W obliczu coraz większego zainteresowania taką dziedziną jak stolarstwo artystyczne i wobec niestety ale gasnącej liczby stolarzy w ogóle, jeśli dzisiaj ktoś zdecyduje się na wykonywanie właśnie tego zawodu, to może być pewien, że postawi na bardzo dobry biznes. Dlaczego? Oto kilka powodów dla których ludzi zwykłych – konsumentów zaczyna interesować stolarstwo artystyczne:

– mamy coraz więcej pieniędzy i stać nas na kupowania drogich mebli,

– dostrzegamy piękno w meblach starcy, odziedziczonych po dziadkach, meblach które wymagają renowacji, potraktowania ich fachową ręką, która nada im nowe życie,

– chcemy mieć w domu coś niepowtarzalnego, coś co nada naszemu domu niepowtarzalnego stylu i charakteru.

Właśnie w tych wszystkich wymienionych wyżej dziedzinach stolarstwo artystyczne znajduje swoje zastosowanie. Co najlepsze, ceny za meble wykonane właśnie taką metoda są bardzo a to bardzo wysokie. Płaci się oczywiście za ich jakość, projekt no i najwięcej – za ręczną robotę. Ręcznie robiona szafa, a raczej ręcznie zdobiona szafa – oczywiście stolarstwo artystyczne kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od materiału jakiego została wykonana (najdroższe meble, to meble wykonane z drewna szlachetnego, takiego jak na przykład dąb). Cena zależy także od tego, ile pracy musiał włość stolarz w jej wykonanie. Jeśli musiał pry niej sporo rzeźbić, wycinać, malować, to cena będzie adekwatnie wyższa. Wielu ludzi to jednak nie zraża i są w stanie zapłacić za stolarstwo artystyczne naprawdę wielkie pieniądze.

Podsumowując – jeśli nie wiesz jeszcze jaki zawód wybrać, a Twój ojciec był stolarzem a ty czujesz, że masz talent artystyczny i że mógłbyś także się tym zająć, to nie masz się co zastanawiać. Ten zawód to prawdziwa żyła złota, oczywiście pod warunkiem, że okażesz się prawdziwym wirtuozem w swoim fachu.