Oświetlenie zewnętrzne domu – jak zadbać o odpowiedni klimat na święta?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wiele zadań, których wykonanie ma umilić nam spędzenie ich w rodzinnym gronie. Wśród nich, poza sprzątaniem i gotowaniem, na pewno znajduje się też zadbanie o odpowiedni wystrój. Jego oczywiste elementy jak przystrojona choinka, różnego rodzaju stroiki czy wieszane ozdoby od lat goszczą w naszych domach. Jednak od niedawna rośnie u nas nowy trend, którym jest świąteczne oświetlenie domu na zewnątrz.

Przez lata ta tradycja popularna była tylko w Stanach Zjednoczonych, skąd przy pomocy filmów i internetu przywędrowała do Europy. Sam zwyczaj przyozdabiania domów na zewnątrz jest stosunkowo młody, gdyż wcześniej nie pozwalała na to technologia. Jednak skąd w ogóle wziął się pomysł na taką formę dekoracji? Wszystko zaczęło się od przyozdabiania choinki świeczkami, którego początki są datowane na XVII w. Małe świeczki na drzewku miały symbolizować gwiazdy, z czego ta, która znajdowała się na samym czubku drzewka, odwzorowywała gwiazdę betlejemską. Zmianę w sposobie kultywowania tradycji przyniósł w 1882 roku wynalazca Edward Johnson, który stworzył pierwsze elektryczne lampki na drzewka świąteczne. Od tego czasu ich rozmiar i schemat wykonania był wielokrotnie modernizowany i dostosowywany do potrzeb konsumentów. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki nasze cztery kąty mogą być rozświetlone na święta tak, jak tylko sobie wymarzymy.

Coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się oświetleniem wzbogaca swoją ofertę o ozdoby świąteczne led z możliwością montażu na zewnątrz. Dzięki temu nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiednich dla naszych potrzeb produktów, nawet na kilka dni przed wigilią.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zewnętrznych ozdób świetlnych, dobrze będzie dowiedzieć się więcej o rodzajach produktów, jak i uzyskać odpowiedź na pytanie: jak przymocować lampki choinkowe do elewacji? Otóż nie jest to przesadnie skomplikowane. Należy jednak pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach: bezpieczeństwo, a więc odpowiednie narzędzia (właściwej długości, stabilna drabina lub rusztowanie i w miarę możliwości kask ochronny), oraz umiar – jeśli przesadzimy z ilością, efekt końcowy może być nieestetyczny i po prostu brzydki. Musimy też pamiętać, że często dokoła siebie mamy sąsiadów, którym nasze zbyt mocne lub zbyt nachalne świetlne dekoracje mogą przeszkadzać (jeśli np. wybierzemy oświetlenie w krzykliwych kolorach), więc podczas upiększania domu na święta trzeba mieć to na uwadze. Przed montażem należy dokładnie sprawdzić łańcuch świetlny, który planujemy montować pod kątem wszelkich uszkodzeń czy braków. Kiedy już upewnimy się, że wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do montażu. Oświetlenie zewnętrzne domu na Boże Narodzenie możemy zamontować na kilka sposobów:

– kołki z haczykami (rozwiązanie permanentne – kołki zostaną w ścianie na stałe),
– specjalna masa plastyczna (dostępna w każdym sklepie plastycznym, można na niej zawiesić niewielkie ciężary),
– taśma dwustronna (należy jednak uważać przy odklejaniu, aby nie zerwać także tynku),
– specjalne haczyki i rzepy montażowe (świetne jako rozwiązanie tymczasowe, wytrzymałe, a przy tym łatwe do późniejszego usunięcia).

Z góry należy także zrezygnować z wszelakich klejów i im podobnych specyfików, gdyż mogą okazać się nietrwałe pod wpływem temperatury lub trwale uszkodzić elewację – a tego chcemy uniknąć.

Inną sprawą jest oświetlenie balkonu na święta. W tym przypadku wystarczy po prostu owinąć elementy barierki odpowiednimi lampkami i już można zawiesić oko na pięknych dekoracjach.

Kiedy wiemy już, jakie mamy możliwości montażu świątecznego oświetlenia zewnętrznego i dobierzemy jego odpowiednią metodę, łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie lampki. Najpopularniejsze są obecnie tzw. taśmy i sznury LED. Zawarte w nich diody są niezwykle wytrzymałe i niemal niezniszczalne, a ich proces wypalania jest bardzo długi, co oznacza, że raz kupione lampki możemy używać przez wiele lat!

Podejmując decyzję o zakupie świątecznych światełek, dobrze jest kierować się listą kilku parametrów, które mogą okazać się kluczowe dla naszej dekoracji – są to:

– długość taśmy świetlnej (LED lub Tradycyjnej),
– odporność na warunki atmosferyczne (należy wybierać taśmy wodoodporne w oplocie, gdyż inne na zewnątrz mogą się uszkodzić),
– jasność i moc dawanego światła,
– pobór mocy, prądu zasilanie i jego rodzaj,
– ilość diod na taśmie,
– kolor (pojedynczy stały czy RGB – zazwyczaj wymagający kontrolera),
– technologia wykonania.

Mając na uwadze te wszystkie składowe z pewnością uda nam się bez trudu dobrać idealne lampki, które posłużą nam przez długi czasu.

Różne rodzaje oświetlenia zewnętrznego, które możesz wykorzystać do świątecznego dekorowania elewacji i nie tylko, znajdziesz na stronie illuminations.pl. Dostaniesz tam także oświetlenie na wszystkie pory roku, zewnętrzne, wewnętrzne, regulowane i inteligentne. Odwiedź sklep i przekonaj się sam!

No Comments, Be The First!